Bugun...


Süleyman Bezirkan

facebook-paylas
KIRIKUÇ (SÜLEYMAN BEZİRKAN)
Tarih: 21-09-2018 14:20:00 Güncelleme: 21-09-2018 14:20:00


HAYATMI PAHALI YOKSA, ELLER DİLLER KAFALARMI?

 

Halk arasında “hayat pahalılığı” diye bilinen ve satın alma gücünde zayıflamalara neden olan enflasyon, son dönemde Türkiye’nin gündemini oldukça fazla meşgul ediyor.Buna göre; Enflasyon oranı beklentisi 2018 yılında da merak edilen konular arasında yer alıyor. Eylül ayı enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? Vatandaşlar yapılan açıklamaları yakından takip ediyorlar. Enflasyon oranı her ayın başında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon, ağustos ayında yıllık yüzde 17,90 arttı. Şimdi gözler eylül ayı enflasyon oranına çevrildi. AA Finans Enflasyon Beklenti Anketine katılan ekonomistler, eylül ayında Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) yüzde 0,65 artmasını bekliyor.  AA Finans'ın,TÜİK tarafından 3 Ekim Salı günü açıklanacak eylül ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi 18 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.  Ankete göre, ekonomistlerin eylül ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,65 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin eylül ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde eksi 0,01 ve en yüksek yüzde 0,90 aralığında yer aldı. Ekonomistlerin 2017 sonu enflasyon beklentisinin ortalaması yüzde 9,95 oldu. Ankete katılan ekonomistler arasında yıl sonu enflasyon beklentisinin en düşük yüzde 9,40 ve en yüksek yüzde 10,90 olduğu görüldü. Bir önceki anket döneminde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 9,38 düzeyinde bulunuyordu. EN YÜKSEK ARTIŞ MAL VE HİZMETLER GRUBUNDA

Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Ağustos ayında endekste yer alan gruplardan, ev eşyasında %4,56, ulaştırmada %4,45, konutta %3,85 ve haberleşmede %2,63 artış gerçekleşti.

GİYİM VE AYAKKABI UCUZLADI

Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Ağustos ayında endekste yer alan gruplardan sadece giyim ve ayakkabı grubunda %1,59 oranında düşüş gerçekleşti.

Yıllık en fazla artış %27,13 ile ulaştırma grubunda gerçekleşti

TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre ev eşyası %23,76, çeşitli mal ve hizmetler %23,23, gıda ve alkolsüz içecekler %19,75 ve konut %16,30 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır.

 

Ülkede Kriz Yok, Enflasyon İyi.İpin iki ucuda nereye çıkıyor besbelli.Aldık başımızı  gidiyoruz.Gidişat nereye.SONUMUZ HAYR OLA…

 

Şöyle bir araştırdık sizler için bir araştırma yazısı sunduk.Son durum böyle. Hergün bir şeylerin yerinde gitmediğini görüyor gözlemliyoruz.Artık hayat iyiden iyiye pahalılaştı şimdi ise temelli pahalı hemde kat kat. Bir ülkenin dolarınamı, diğer ülkenin bu duruma karşılk misilelleme yapmasınamı bağlamalı durumu bilemedim siz bilin. Çözülmesi zor bir kördüğüm haline geldi. İçinde bulunduğumuz Ahval, kör bir kuyuda dönüp duruyoruz.Velhasıl herşeyin kat kat artması tedirgin hale geirmiş durumda herkezi.

Alışveriş mağazalarında bir çikolatanın 25 gr kendi etikende olan gramajı fiyat etiketinde ise farklı gramajı  ile satılması, pazarlarımızda ise sebze ve meyve gibi ürünlerin ateş pahası olmasından yanına varılamaması, konutun arsanın otomobil piyasasanın bir hayli artması gibi daha birçok şeyin artış göstermesi neyin nesi. Hayatın içinden, ayağını yorganına göre uzat denilecek halde ortadan kalktı artık. Uçurumun kenarında misali  çıkılmaz kör kuyulara düşercesine düşüyoruz, aşılması zor durumun göstergesi haline gelecek git gide herşey. Orta direkte kalmadı oda yıkıldı. Alabora ÜlKem sallan babam sallan nereye sürüklenirsek. Hayat mı pahalı , yoksa eller diller kafalarmı….

SÜLEYMAN BEZİRKAN….Bu yazı 240 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI